S rozprávkou v rozprávke

31. marca 2017 sa v našej škole prechádzala pirátka Elizabeth Swonová, Snehulienka, krásna princezná a kráľ, vodník, lesné víly, čarodejnica i mušketier. Naši ôsmaci z VIII.A a VIII.C v nádherných kostýmoch sprevádzali súťažné tímy detí z V.A, V.B a V.C i deti zo Základnej školy Častkov a zo Základnej školy, Školská 33, Smrdáky.
Rozprávkové predpoludnie bolo súčasťou prezentovania našej školy verejnosti, lebo sme u nás vítali budúcich piatačikov z blízkych málotriednych škôl. Súčasne sme si pripomenuli Medzinárodný deň detskej knihy (2. apríl – narodil sa významný autor rozprávok, dánsky rozprávkar Hans Christian Andersen).
Pre všetky deti sme premenili tradičnú školu na rozprávkovú – v knižnici bolo Kráľovstvo morskej víly Ariel a súťažné tímy Drakov, Úžasných, Čertíkov, Anjelikov, Príšeriek s. r. o., tím Turbo a Piráti absolvovali prvý školský predmet. Vyskúšali sme ich zo znalostí filmových rozprávok. Z ôsmich ukážok deti s prehľadom poznali aktuálne hity: Veľkú šestku, Vládkyňu zla a Dobrého dinosaura, problém nebol ani s klasickou rozprávkou Princezná so zlatou hviezdou na čele, pri ukážke Perinbaba postačila hudba, ale deti potrápili staršie filmy: Traja veteráni, Malá morská víla i „Šíleně smutná princezna“ v stvárnení Heleny Vondráčkovej. Jazykové laboratórium našej školy sa zmenilo na krajinu Bábkovo, aby v nej deti mohli zahrať bábkové divadielko. Bábky pre deti vyrobili naši žiaci z V.B, všetci si vyskúšali repliky z rozprávok Červená čiapočka a Tri malé prasiatka. Najväčším zážitkom pre deti bola polhodina v ateliéri – vlastne v Ľadovom kráľovstve. Úlohou detí bolo vymyslieť a zhotoviť magický predmet, ktorý v rozprávkach vždy pomôže dobru, aby zvíťazilo nad zlom. Deti mali k dispozícii množstvo rôzneho materiálu, z ktorého mali vytvoriť magický predmet. Vyrobili lampu, ktorá nikdy nezhasne, zrakomat, vďaka ktorému môžu vidieť aj nevidiaci, rozveseľovač pre všetkých smutných ľudí, nehasnúcu sviečku, privolávač počasia či lapač snov. Všetky výtvory detí boli nielen krásne, ale najmä originálne.
Poslednou zastávkou na rozprávkovej ceste rozprávkových tímov bola Snové (Spiace) kráľovstvo Šípkovej Ruženky, v ktorom bol ukrytý poklad. Tanečnú miestnosť by ste určite nespoznali! Dve truhličky s pokladom pokrývala vrstva pavučín s pavúkmi. Rozprávkové tímy skladali skúšku v podobe rozprávkového kvízu. Najnáročnejšia bola báseň o Popoluške, do nej mali deti doplniť slová tak, aby dodržali rytmus a rým.
Zvíťazili nakoniec všetci: deti si našli poklad – lízanky a mimoňské zápisníčky. Rozprávkové bytosti sa s obrovskou dávkou empatie starali o naše deti a úžasne vyzerali, deti z krúžku Tvorivé dielničky pripravili nádhernú výzdobu ako z rozprávky, deti z V.B zhotovili profesionálne bábky a  náš redaktor školského časopisu Červíček z V.C  písal profesionálnu reportáž z podujatia. Zabavili sme sa, deti si vyskúšali spoluprácu a naši hostia spoznali iným spôsobom nielen priestory našej školy, ale aj tvorivosť, nadšenie a profesionálnosť vyučujúcich.

Predmetová komisia Slovenského jazyka a literatúry