Deň jablka

Docenenie jabĺk, ich odrôd aj ovocných sadov patrí medzi hlavné náplne osláv Dňa jablka (Apple Day), známeho aj ako Deň pôvodných odrôd jabĺk. Pripomína sa každý rok 21. októbra, alebo najbližšie k tomuto termínu.

Aj naša škola nezostala v oslavách pozadu, členky environmentálneho krúžku Kvapky pre všetky prvácke triedy pripravili pod vedením Ing. Trojkovej hodinu o jablku a triedení odpadov. V úvode  hodiny si deti  najprv  vypočuli  z úst pani učiteľky informácie o jablku a o triedení odpadov v meste a v našej škole, a potom sa rozdelili na dve skupiny, ktoré proti sebe zápolili v troch súťažných disciplínach. V prvej disciplíne žiaci triedili farebné vrchnáky z fliaš do tetrapakových kontajnerov, podľa komodít, čiže podľa farieb: zelená = sklo, modrá = papier, červená = kovy, žltá = plasty a tetrapaky,  oranžová = biologický odpad. V druhej disciplíne mali deti z rôznych obrázkov vybrať také, ktorých pomenovanie sa začínalo na písmená slova JABLKO. V tretej disciplíne deti hádzali vrchnáčiky, ktoré symbolizovali ohryzky z jabĺk do koša,  ako biologický odpad. V prvých dvoch disciplínach získalo bod družstvo, ktoré bolo hotové s prácou skôr, v tretej disciplíne rozhodoval vyšší počet nahádzaných vrchnákov. Každý prvák dostal od dievčat z krúžku Kvapky leporelo o jablku, ktoré keďže ešte všetci nevedia čítať, si mali vziať domov, kde ho prečítajú spolu so svojimi rodičmi, alebo starými rodičmi. Víťazná skupina detí bola ešte navyše odmenená jabĺčkovou medailou z plastových vrchnákov, jablkom a lízankou.

Lekári i odborníci na zdravú výživu zdôrazňujú - jablko prospieva zdraviu. Povzbudzuje nervový systém, minerálmi a vitamínmi posilňuje organizmus, môžu si ho dopriať aj pacienti s cukrovkou. Odborníci dodávajú, že jablko má protizápalové, mikrobiologické a krvotvorné účinky. Nepochybne aj preto sa slovo jablko dostalo do ustálených spojení či idiomov, napríklad: "Denne jedno jablko pre zdravie", alebo v angličtine: "An apple a day keeps the doctor away". Jablko sa na Slovensku stalo aj iným symbolom - boja proti rakovine a inšpiráciou zdravého životného štýlu. Jablko je aj symbolom krásy a mladosti, a možno preto ho má naša škola vo svojom logu :-)